Pula jest nadmorską metropolią położoną na siedmiu wzgórzach. To najstarsze miasto na wschodnim wybrzeżu Istrii, które dzięki antycznemu amfiteatrowi zyskało przydomek chorwackiego Rzymu.
Jako pierwsi Pulę wspominają greccy pisarze Kolimach i Likofron w III w.p.n.e. Już w 45 roku p.n.e. Pula stała się znaczącą kolonią rzymską i portem wojennym o nazwie Colonia Pietas Julia Pola. Na przestrzeni lat i wieków powstało tam mnóstwo imponujących budowli. Amfiteatr w Puli jest jednym z sześciu największych na świecie. Odbywały się tam słynne walki gladiatorów, którzy demonstrowali swoją siłę i umiejętności przed liczną publicznością.
Kiedy w 404 roku walki gladiatorskie zostały zabronione, amfiteatr stał się miejscem do paszy zwierząt i targowiskiem. Dziś w katakumbach budynku znajduje się muzeum poświęcone tematyce oliwy i wina. Można tam zobaczyć mapy z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami produkcji tych przysmaków, a także całą kolekcję amfor różnych wielkości. Dziś amfiteatr służy do organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, przedstawień na otwartym powietrzu, koncertów i organizacji największego w Chorwacji festiwalu filmowego.
W Puli zobaczymy też kilka zachowanych bram miasta, łuk triumfalny Sergiuszów z I w.p.n.e., który posłużył jako inspiracja do stworzenia łuku Triumfalnego na Polach Elizejskich w Paryżu, doskonale zachowane Forum Romanum ze świątynią Augusta z I w.n.e. i bogato zdobionym ratuszem miejskim z XIII wieku. Nieopodal stoi ogromna katedra Mariacka z portalem z 1457 roku i trzema nawami wspartymi na antycznych kolumnach i posadzką zdobioną mozaikami z V/VI wieku.
Karolina Tutić
Przewodnik & Tłumacz przysięgły
Przewodnik & Tłumacz
Karolina Tutić
+385 95 890 6258
karolina.opatija@gmail.com