Najistotniejszym mieszkańcem regionu jest zdecydowanie niedźwiedź brunatny, który nie tylko znajduje się w herbie parku, ale także stanowi jedną z największych populacji tego gatunku w Europie. Spośród 4300 gatunków roślin występujących na terenie parku zdecydowanie najbardziej interesujące są orchidee. 51 odkrytych gatunków tego kwiatu doskonale radzi sobie z surowym, górskim klimatem. Tereny górskie w Chorwacji niczym nie różnią się od tych w Polce. Temperatura w zimie może spaść w okolicach do – 20 C. W scenerii góry Pljesvica i góry Kapela należących do Gór Dynarskich nagrane zostały ujęcia do filmu Skarb w srebrnym jeziorze, czyli słynny film o Winnetou. Otaczające park lasy i skały w połączeniu z lazurowym kolorem jezior daje niepowtarzalny klimat i prawdziwy zastrzyk dobrej energii. Od parku dzieli nas zaledwie 150 km do Zagrzebia i 174 km do Rijeki, w pobliżu jest doskonałe połączenie autostradowe, co staje się dodatkowym atutem podczas podróży.
Zwiedzanie parku trwa od 3 do 6 godzin. Do tego trzeba zabrać ze sobą wygodne obuwie i telefon...do robienia zdjęć oczywiście. W drodze powrotnej należy zagospodarować dodatkowych 45 min na degustację produktów ekologicznych u miejscowego rolnika. To doskonała okazja, aby skosztować kilku rodzajów sera, lawendowego miodu lub rakiji ze śliwek. Degustacja jest bezpłatna.
Za siedmioma górami i siedmioma lasami kryje się skarb ze srebrnego jeziora. Każdego, kto zdecyduje się odwiedzić jeziora plitwickie doczeka widok z bajki, którego już nigdy nie da się zapomnieć. To właśnie dzięki niemu i całemu dziedzictwu przyrodniczemu miejsce to zostało wpisane na listę UNESCO w 1979 roku. Docenili to odwiedzający z całego świata, ale polscy goście są w zdecydowanej czołówce. Kompleks ponad dziewięćdziesięciu wodospadów i szesnastu kaskadowo ułożonych jezior łączy się w niepowtarzalny system wodny stworzony przez dobrodziejstwo matki natury. Jeziora, wodospady i kaskady powstały podczas ostatniej epoki lodowcowej. Z uwagi na występowanie na terenach krasowych, na terenie parku występuje duża liczba jaskiń. Niektóre z nich są możliwe do zwiedzania, ale w trosce o żyjące tam zwierzęta większość nie znajduje się na żadnej z tras. Żyją tu sarny, rysie, kuny, dziki, bociany, orły i mnóstwo innych fascynujących zwierząt. Te, które żyją w ukryciu i zamieszkują wspomniane jaskinie to między innymi odmieniec jaskiniowy, który nie ma oczu, za to posiada doskonały węch. Może oddychać płucami, oskrzelami lub skórą, jego kończyny przypominają ludzkie a tułów rybę, dlatego wygląda odrobinę jak mały smok. Świat wodny wzbogacają ryby z rodziny karpiowatych, pstrągi, węgorze, klenie i troć wędrowna, ale z pewnością jest ich dużo więcej. Oprócz ryb podczas spaceru możemy dostrzec raka rzecznego lub śpiewającego kosa, na pewno na naszej drodze pojawi się motyl lub ważka.
Karolina Tutić
Guide & Translator
Tour giude & translator
Karolina Tutić
+385 95 890 6258
karolina.opatija@gmail.com